Cześć kochana Kobieto!
Dziś opowiem ci pokrótce, czym charakteryzuje się ajurwedyjska dosza Vata.
Jest to jedna z trzech podstawowych bioenergii w prastarej i mądrej Ajurwedzie. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi całego organizmu – dlatego niezależnie od tego, ile tej doszy masz w swoim Prakriti (w swojej unikalnej konstytucji) powinnaś ZAWSZE dbać o swoją Vatę. Dosza ta znana jest ze swojej subtelności, lekkości i zmienności, Vata jest zbudowana z żywiołów przestrzeni (eteru) i powietrza. Poniżej spisałam najważniejsze cechy tej doszy zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym. Nawet jeśli już przeprowadzałaś darmowy test na określenie swojej dominującej doszy (dostępny na mojej stronce w zakładce autodiagnoza), to polecam ci sprawdzić, czy któreś z poniższych aspektów dotyczą ciebie.
Budowa Fizyczna:
Lekka i subtelna: osoby o dominującej bioenergii Vata mają zazwyczaj drobne kości, szczupłą i lekką budowę ciała.
Szybka utrata wagi: Vaty mają tendencję do dość gwałtownej fluktuacji wagi, szczególnie w kierunku utraty masy ciała.
Skóra i Włosy:
Sucha skóra: skóra osób typu Vata jest często sucha i podatna na pękanie i, niestety, najszybciej ze wszystkich dosz się starzeje i najwcześniej widać u niej zmarszczki (ale nie martw się, jeśli wyszło w teście, że masz dużo Vaty w ciele! Już niebawem pojawi się mój nowy kurs o tym, jak dbać o swoją urodę w sposób holistyczny!).
Cienkie i suche włosy: włosy są zazwyczaj cienkie, suche i skłonne do rozdwajania się i kruszenia.
Aktywność Fizyczna:
Elastyczność i ruchliwość: Vata charakteryzuje się małą elastycznością stawów i ogólną ruchliwością ze względu na to, że jest z natury dość sucha i ma “najmniej naoliwione stawy” (w przeciwieństwie do Kaphy).
Wrażliwość na chłód: osoby typu Vata odczuwają często zimno i są wrażliwe na zmiany temperatury-dlatego zaleca się im (szczególnie jesienią i zimą) treningi wewnątrz niż na dworze. Co nie znaczy oczywiście, że Vata nie może udać się na spacer w chłodniejsze dni, czy pory roku – oczywiście, że może, ale odpowiednio ubrana. Powinna zawsze chronić kark, lędźwie i kostki od zimna.
Charakter i Temperament:
Kreatywność: Vata jest związana z kreatywnością, wyobraźnią i zmysłowością. Jest bardzo płodna, jeśli chodzi o pomysły i ma wiele talentów artystycznych.
Zmienność nastrojów: mimo że Vaty są entuzjastyczne i pełne energii, ta dosza może być podatna na zmienność nastrojów i niepokój, jeśli o siebie nie dba.
Apetyt i Trawienie:
Zmienny apetyt: Osoby z dominacją Vaty mogą mieć nieregularny apetyt, z tendencją do pragnień słodkich, kwaśnych i słonych smaków.
Delikatne trawienie: to oznacza, że dieta powinna zawierać lekkostrawne potrawy.
Sen i Odpoczynek:
Lekki Sen: Sen tej doszy może być lekki i Vaty mogą mieć tendencję do szybkiego przebudzania się w nocy-śpią bardzo czujnie.
Wrażliwość na zmęczenie: mimo dużej ilości energii, Vata może być wrażliwa na zmęczenie i stres i może szybko zapaść na niemiłe dolegliwości, jeśli nie dba o regenerację i nie stosuje praktyk redukujących stres.
Jak zatem dbać o tą subtelną i wrażliwą doszę?
W skrócie powiem tak: regularne nawyki żywieniowe i styl życia, które przynoszą stabilność i spokój to klucz do zdrowia dla Vaty. Odpowiednia dieta, regularna praktyka jogi i spacery plus odpowiedni sen i unikanie zimna, suchości są również kluczowe dla utrzymania równowagi tej doszy.
Koniecznie zapoznaj się z ofertą moich planów żywieniowych – znajdziesz tam idealny plan dla Vaty. Dodatkowo skorzystaj z mojego kursu “Ajurweda w Pigułce”, aby lepiej poznać Vatę i pozostałe dosze i aby zrozumieć, dlaczego Ajurweda jest taka magiczna i efektywna.