Cześć kochana Kobieto!

W tym wpisie zanurzymy się w opis najsilniejszej i naodporniejszej doszy jaką jest Kapha - trzecia z podstawowych typów bioenergii w Ajurwedzie. Przynależą do niej żywioły ziemi i wody. Poniżej przedstawiam dla ciebie cechy fizyczne i charakterystykę doszy Kapha na poziomie mentalnym.

Budowa Fizyczna:

Solidna budowa ciała: osoby z dominującą doszą Kapha mają zazwyczaj solidną budowę ciała, z dobrze rozwiniętymi mięśniami, jeśli o siebie dbają.

Tendencja do przyrostu wagi: Kaphy mają skłonność do łatwego przybierania na wadze i cierpią na wachlarz związanych z tym dolegliwości metabolicznych.

Skóra i Włosy:

Gładka i piękna skóra: skóra tej doszy  jest zazwyczaj gładka, dobrze nawilżona i ma skłonność do tłustości. Starzeje się najwolniej ze wszystkich typów skóry wśród dosz i jest bardzo jędrna.

Gęste i gładkie włosy: włosy tej doszy są zwykle gęste, gładkie i dobrze nawilżone.

Aktywność Fizyczna:

Świetna Elastyczność: Kaphy są bardzo gibkie i dobrze rozciągnięte z natury, ponieważ są bardzo dobrze nawilżone od wewnątrz. 

Stabilność i ZEN: Kapha posiada takie cechy jak stabilność oraz spokój umysłu. Potrafi łatwo wejść w stan relaksu i ceni sobie rutynę i spokój.

Charakter i Temperament:

Spokojnie i uważne: dosza Kapha jest bardzo wyważona i potrafi skupić się na danym zadaniu przez długi czas. Jest również bardzo empatyczna.

Tendencja do lenistwa: może wystąpić skłonność do lenistwa i oporu przed zmianami, co działa bardzo niekorzystnie na Kaphę zarówno na poziomie fizycznym (łatwo tyje), jak i mentalnym (tendencje do depresji).

Apetyt i Trawienie:

Umiarkowany apetyt: osoby z dominującą doshą Kapha mają zazwyczaj umiarkowany apetyt, ale często lubią podjadać wieczorami.

Wolne, ale regularne trawienie: metablizm Kaphy jest dość wolny dlatego powinna ona bardzo zwracać uwagę na to, jakie pożywienie wbiera. Polska kuchnia, fast-foody oraz ciężkostrawne dania nie są wskazane dla Kaphy.

Sen i Odpoczynek:

Mocny sen: ta dosza śpi bardzo dobrze, zasypia od razu, nie wybudza się w nocy, ale może być podatna na nadmierną senność i problemy z porannym wstawaniem.

Na koniec powiem ci, że zachowanie równowagi doszy Kapha wymaga podejścia, które pobudza ciało i umysł. Kaphie zalecam REGULARNĄ aktywność fizyczną, unikanie ciężkich i tłustych potraw, a także wprowadzenie różnorodnych bodźców w codziennym życiu, aby stymulować umysł i ciało.

Po więcej inspiracji w temacie doszy Kapha (i nie tylko!) zapraszam cię do mojego sklepu, gdzie znajdziesz świetne i proste plany żywieniowe skrojone na miarę każdej doszy, a do tego możesz zagłębić się w temat dbania o daną doszę kupując moje moni e-booki Vata, Pitta, Kapha.

ajurweda, holistyczna dieta, holistyczne podejście do pacjenta, holistyczna medycyna
ajurweda, holistyczna dieta, holistyczne podejście do pacjenta, holistyczna medycyna

Z miłością,

Justyna