Cześć kochana Kobieto!

Tym razem mam dla ciebie kilka cennych informacji na temat drugiego typu psychofizycznego w Ajurwedzie - czyli Pitta. Ta dosza to połączenie ognia i wody. Poniżej przedstawiam najważniejsze cechy fizyczne i mentalne Pitty, aby przybliżyć ci jej charakterystykę.

Budowa Fizyczna:

Średnia budowa ciała: osoby z dominującą doshą Pitta mają zazwyczaj średnią budowę ciała, z dość dobrze rozwiniętymi mięśniami. Jeśli Pitta o siebie dba ma naprawdę wspaniałą sylwetkę.

Łatwość w utrzymywaniu wagi: Pitty mają  tendencję do utrzymywania stabilnej wagi, chociaż mogą szybko zyskiwać 2-3 kg na masie lub je tracić w odpowiedzi na zmiany w diecie i stylu życia.

Skóra i Włosy:

Cienka i delikatna skóra: Skóra tej doszy jest zazwyczaj cienka, delikatna i ma skłonność do trądziku, trądziku różowatego, pękających naczynek, przebarwień oraz zaczerwienienia.

Miękkie i jedwabiste włosy: włosy Pitty są zwykle jedwabiste w dotyku i mają tendencję do wcześniejszego siwienia oraz do wypadania, jeśli Pitta pozostaje w nierównowadze przez dłuższy czas. Włosy tej doszy się dość szybko przetłuszczają u nasady głowy.

Aktywność Fizyczna:

Średnia elastyczność: jeśli chodzi o elastyczność stawów u Pitty jest ona umiarkowana, a ogólna ruchliwość i mobility u tej doszy jest na stabilnym i dobrym poziomie..

Wrażliwość na ciepło: osoby z dominacją tej bioenergii są wrażliwe na ciepło i preferują chłodniejsze środowiska, dlatego nie zaleca się im intensywnych treningów na gorącym słońcu, szczególnie w lecie. Zalecam tej doszy pływanie – ten rodzaj sportu naprawdę “robi robotę” dla Pitty.

Charakter i Temperament:

Konkret i ambicja: Pitta jest bardzo ambitna i ma cechy lidera. To świetny organizator i planista.

Skłonność do wybuchowości i irytacji: u Pitty istnieje DUŻA tendencja do napadów frustracji i do wybuchów złości, szczególnie w odpowiedzi na stres. Ta dosza powinna MOCNO i REGULARNIE pracować nad swoim samorozwojem duchowym, aby wzmagać swoje pozytywne cechy i niwelować te negatywne. Jeśli Pitta ma dobre połączenie ze swoim sercem, a nie tylko głową, jest czuła, opiekuńcza, miła, taktowna, dyplomatyczna i jest po prostu wspaniałą towarzyszką.

Apetyt i Trawienie:

Silny apetyt: Pitty zazwyczaj mają silny apetyt i pragnienie ostrego, kwaśnego jedzenia, które niestety im nie służy i tylko dodaje im ognistości na poziomie ciała i ducha. Pitta ma najmocniejszy ogień trawienny ze wszystkich dosz.

Sen i Odpoczynek:

Sen: Ta dosza śpi dobrze, ale jej sen może być zakłócany przez intensywne myśli i natłok zadań/projektów/obowiązków do ogarnięcia. Pitty często wybudzają się między 1:00 a 3:00 w nocy, co związane jest z dysfunkcją ich wątroby.

Podobnie jak w przypadku doszy Vata, utrzymanie równowagi  Pitty wymaga dostosowania diety i stylu życia do jej potrzeb. Na pewno zwróć uwagę na unikanie nadmiaru ostrej i kwaśnej żywności, na regularną praktykę relaksacyjnych technik, a także utrzymanie umiarkowanego tempa życia, jeśli chcesz, aby twoja Pitta była w harmonii.

Jeśli szukasz inspiracji w temacie odżywiania każdej doszy, w tym Pitty, zapraszam cię do rozgoszczenia się na mojej stronce i do skorzystania z gotowych i bardzo przystępnych jadłospisów oraz e-booków na temat danej doszy.

ajurweda, holistyczna dieta, holistyczne podejście do pacjenta, holistyczna medycyna
ajurweda, holistyczna dieta, holistyczne podejście do pacjenta, holistyczna medycyna

Z miłością,

Justyna